FEAA Economica RipensisConcurs pentru elevi

20 - 22 aprilie 2021

Participanții (elevi din clasa XI-a sau a XII-a) se pot înscrie la concurs în perioada: 14.01.2021 - 30.03.2021

Informații privind organizarea concursului

• Concursul se va desfășura în varianta online în perioada 20-22 aprilie 2021.

• Organizarea efectivă a concursului revine Facultății de Economie și de Administrare a Afacerilor, din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

• Programul de desfășurare va fi comunicat prin intermediul paginii FEAA cu cel puțin 1 lună înainte.

• Elevii participanți la concurs vor încărca în formularul de înscrieri o poza dupa carnetul de elev cu fotografie, vizat pentru anul școlar în curs, utilizat ca document principal pentru legitimare în cadrul concursului, precum și poza după actul de identitate.

• Elevii (clasa a XI-a și a XII-a  se vor putea înscrie doar la o singură secțiune de concurs.

• În cadrul fiecărei secțiuni se va derula online proba de evaluare a cunoștințelor la disciplină, cu o durată de maximum 60 de minute, ce va consta în soluționarea individuală a unui test de întrebări formulate în sistem grilă (teoretice și aplicative) pe platforma e-learning (Moodle) a UVT.

• Subiectele vor fi elaborate de către comisia de evaluare formată din cadre didactice ale Facultății de Economie și de Administrare a Afacerilor,  Universitatea de Vest din Timișoara în colaborare cu cadrele didactice din învățământul preuniversitar, în conformitate cu programele școlare (actualizate, după caz, de Ministerul Educației și Cercetării în contextul pandemiei COVID-19) aferente disciplinelor din instituțiile de de învățământ preuniversitar naționale, clasa  a X-a, XI-a și a XII-a.

• Rezultatele sunt afișate pe site FEAA în termen de 15 zile lucrătoare de la data concursului. Notele acordate sunt între 1 și 10.

• Organizarea participării online a elevilor la concurs revine elevilor care trebuie să se asigure că dispun de un calculator desktop sau laptop, conexiune la internet stabilă, camera web și microfon funcționale pentru a participa la concursul desfășurat online.

• Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor nu își asumă responsabilitatea pentru eventualele întreruperi ale concursului online datorate defecțiunilor/problemelor tehnice (inclusiv pene de curent) ale infrastructurii de care dispun elevii sau întreruperii/vitezei necorespunzătoare a conexiunii la internet a elevilor.

• În situația regretabilă a unei astfel de întreruperi, elevul poate relua rezolvarea testului doar dacă se încadrează în intervalul de timp stabilit pentru respectiva secțiune a concursului.

Secțiunile concursului

Concursul de cunoștințe FEAA ECONOMICA RIPENSIS se va desfășura în perioada 20-22 aprilie 2021

Secțiunile de concurs sunt următoarele :

• 1.

Disciplina NEGOCIERE ȘI CONTRACTARE, clasa a XII-a
Formular de înregistare
FEAA Economica Ripensis

Participanții (elevi din clasa XI-a sau a XII-a) se pot înscrie la concurs în perioada: 14.01.2021 - 30.03.2021

Avantajele participării

Punctaj suplimentar admitere

Candidații care se prezintă la concursul "FEAA Economica Ripensis" și obțin o notă mai mare sau egală cu 8 (opt) la oricare secțiune beneficiază de un punctaj suplimentar (1 punct), care se adaugă la media de admitere, ducând la creșterea mediei de admitere la Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor.

Exemplu de calcul al mediei de admitere la FEAA: nota obținută la concursul ,,FEAA Economica Ripensis,, este 9,00 iar media din dosarul de admitere on line este de 8,00 => media finală de admitere la FEAA se va calcula astfel: 8,00+1,00= 9,00

Familiarizare cu mediul universitar

Pe lângă aceste beneficii candidații au ocazia să se familiarizeze cu mediul universitar și să își testeze cunoștințele într-un cadru prietenos și plăcut.

Calendar concurs

• 14.01.2021 - 31.03.2021

Înscrierea (online) a elevilor

• 20.04.2021 - 22.04.2021

Derularea (online) concursului pe secțiuni

• 23.04.2021 - 27.04.2021

Corectarea și afișarea rezultatele concursului pe site FEAA

• 27.04.2021

Depunerea (online) a contestațiilor

• 27.04.2021 - 28.04.2021

Soluționarea contestațiilor și afișarea rezultatelor finale pe site FEAA

Responsabili pe secțiuni

Prof. univ. dr. NIȚU-ANTONIE Renata

Secțiunea 9 Economie și afaceri internaționale

Conf. univ.dr. BÎZOI Gabriel

Organizare online a concursului pe platforma e-learning (Moodle)

Distincții FEAA ECONOMICA RIPENSIS

Rezultatul concursului este reprezentat de o notă între un minim egal cu 1 (unu) și un maxim egal cu 10 (zece). Pe baza rezultatelor obținute se vor acorda următoarele distincții:

Premiul I

Elevilor care obțin rezultate între 9.50 – 10.00

Premiul II

Elevilor care obțin rezultate între 9.00 – 9.49

Premiul III

Elevilor care obțin rezultate între 8.50 – 8.99

Mențiune

Elevilor care obțin rezultate între 8.00 – 8.49

Rezultatele concursului

Dragi elevi, vă felicităm pentru rezultatele obținute și vă dorim mult succes la Bacalaureat!

Pentru orice informații suplimentare nu ezitați să ne contactați.

Prof.univ.dr. Nicoleta SÎRGHI