FEAA Economica RipensisConcurs național de cunoștințe

21 aprilie 2021
IMPORTANT

Concursul national FEAA Economica Ripensis se va derula online pe platforma de e-learning (test grilă) în ziua de miercuri 21 aprilie ora 16.00, pe fiecare din cele 9 secțiuni ale concursului.

Elevii participanții sunt rugați să urmeze instrucțiunile transmise de organizatori pe email (cel cu care sunt inregistrați în formularul de înregistrare ) cu privire la derularea online a concursului.

Prodecan FEAA, Prof.univ.dr. SÎRGHI Nicoleta
Președinte concurs

Informații privind organizarea concursului

• Organizarea efectivă a concursului revine Facultății de Economie și de Administrare a Afacerilor, din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

• Elevii (clasa a XI-a și a XII-a  se vor putea înscrie doar la o singură secțiune de concurs.

• În cadrul fiecărei secțiuni se va derula online proba de evaluare a cunoștințelor la disciplină, cu o durată de maximum 60 de minute, ce va consta în soluționarea individuală a unui test de întrebări formulate în sistem grilă (teoretice și aplicative) pe platforma e-learning (Moodle) a UVT.

• Concursul se va desfășura în varianta online în perioada 20-22 aprilie
    2021. Programul de desfășurare a concursului va fi comunicat elevilor înregistrați prin intermediul platformei e-learning (Moodle) a UVT.

• Subiectele vor fi elaborate de către comisia de evaluare formată din cadre didactice ale Facultății de Economie și de Administrare a Afacerilor, Universitatea de Vest din Timișoara, în conformitate cu programele școlare (actualizate, după caz, de Ministerul Educației și Cercetării în contextul pandemiei COVID-19) aferente disciplinelor din instituțiile de de învățământ preuniversitar naționale, clasa  a X-a, XI-a și a XII-a.

• Organizarea participării online a elevilor la concurs revine elevilor care trebuie să se asigure că dispun de un calculator desktop sau laptop, conexiune la internet stabilă, camera web și microfon funcționale pentru a participa la concursul desfășurat online. Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor nu își asumă responsabilitatea pentru eventualele întreruperi ale concursului online datorate defecțiunilor/problemelor tehnice (inclusiv pene de curent) ale infrastructurii de care dispun elevii sau întreruperii/vitezei necorespunzătoare a conexiunii la internet a elevilor. În situația regretabilă a unei astfel de întreruperi, elevul poate relua rezolvarea testului doar dacă se încadrează în intervalul de timp stabilit pentru respectiva secțiune a concursului.

Secțiunile concursului

Concursul de cunoștințe FEAA ECONOMICA RIPENSIS se va desfășura în perioada 20-22 aprilie 2021

Secțiunile de concurs sunt următoarele :

Formular de înregistare
FEAA Economica Ripensis

Participanții (elevi din clasa XI-a sau a XII-a) se pot înscrie la concurs în perioada: 14.01.2021 - 30.03.2021

Avantajele participării

Punctaj suplimentar admitere

Candidații care se prezintă la concursul "FEAA Economica Ripensis" și obțin o notă mai mare sau egală cu 8 (opt) la oricare secțiune beneficiază de un punctaj suplimentar (1 punct), care se adaugă la media de admitere, ducând la creșterea mediei de admitere la Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor.

Exemplu de calcul al mediei de admitere la FEAA: nota obținută la concursul ,,FEAA Economica Ripensis,, este 9,00 iar media din dosarul de admitere on line este de 8,00 => media finală de admitere la FEAA se va calcula astfel: 8,00+1,00= 9,00

Familiarizare cu mediul universitar

Pe lângă aceste beneficii candidații au ocazia să se familiarizeze cu mediul universitar și să își testeze cunoștințele într-un cadru prietenos și plăcut.

Calendar concurs

• 14.01.2021 - 30.03.2021

Înscrierea (online) a elevilor

• 21.04.2021

Derularea (online) concursului pe secțiuni

• 23.04.2021 - 26.04.2021

Corectarea/Comunicarea rezultatele finale pe platforma de e-learning

Responsabili pe secțiuni

Prof. univ. dr. NIȚU-ANTONIE Renata

Secțiunea 9 Economie și afaceri internaționale

Conf. univ.dr. BÎZOI Gabriel

Organizare online a concursului pe platforma e-learning (Moodle)

Distincții FEAA ECONOMICA RIPENSIS

Pe baza rezultatelor obținute se vor acorda următoarele distincții:

Premiul I

Elevilor care obțin rezultate între 9.50 – 10.00

Premiul II

Elevilor care obțin rezultate între 9.00 – 9.49

Premiul III

Elevilor care obțin rezultate între 8.50 – 8.99

Mențiune

Elevilor care obțin rezultate între 8.00 – 8.49

Pentru orice informații suplimentare nu ezitați să ne contactați.

Prof.univ.dr. Nicoleta SÎRGHI