Depunere cereri de reexaminare mărire note - sesiunea B-II

Conform articolului 30 din Codul drepturilor și obligațiilor studentului și Regulamentul privind activitatea profesională a studenților din UVT, fiecare student are dreptul, în baza cererii individuale, de a fi reexaminat în vederea măririi notei, la maximum trei discipline pe semestru, respectiv șase pe an, indiferent dacă acesta este integralist sau nu în momentul respectiv, cu condiția să fi promovat examenele aferente disciplinelor respective.

Examenele de mărire de notă se desfășoară în sesiunea B aferentă fiecărui semestru, respectiv în sesiunea C, în regim gratuit, pe baza cererilor depuse de studenți la InfoCentrul Studențesc, printr-un formular specific completat cu cel puțin două zile lucrătoare înaintea datei stabilită prin structura anului universitar pentru începerea sesiunii de examene în care va participa la evaluare.

Astfel, pentru susținerea reexaminărilor în vederea măririi notei în sesiunea B-II, pentru toți anii de studii, cu excepția anilor terminali (05-11 iulie 2021), cererile se depun prin intermediul ACESTUI FORMULAR, până la data de 30 iunie 2021. După accesare formularului, respectiv introducerea datelor personale și a celor aferente contextului academic, trebuie să alegeți varianta completării unui anumit tip de cerere, mai exact cererea pentru reexaminare în vederea măririi notei.

În cazul în care un student depune cerere de reexaminare în vederea măririi notei și nu se prezintă la examenul respectiv, se consideră că studentul a beneficiat de una dintre posibilitățile regulamentare de a accesa acest drept.

Reexaminările în vederea măririi notei se pot susține doar la discipline studiate în anul curent și se poate susține un singur examen de mărire de notă la aceeași disciplină.

În cazul în care obțineți la examenul de mărire o notă mai mică decât cea inițială, nota finală va fi reprezentată de nota mai mare, obținută la prima examinare.

Mult succes!