Competiția studențească „România fără dosar”

| Publicat în: Evenimente extracuriculare

Universitatea din București  și Camera Deputaților au lansat de curând înscrierile pentru competiția studențească „România fără dosar”, ediția a III-a,  un proiect menit să contribuie la debirocratizarea statului. Hackathonul se va desfășura în perioada 1-22 martie 2023,  finala se va desfășura la Palatul Parlamentului pe 22 martie.

Anul acesta, organizatorii își propun să dezvolte o interfață pentru o platformă de programări și informare online, realizând în același timp campania de informare și promovare dedicată acestei inițiative, iar echipele care se înscriu pot fi din zona de tehnică sau din zona de comunicare.

Pentru această ediție, competiția se desfășoară în colaborare cu Ministerul Digitalizării care va implementa proiectele câștigătoare. Pe perioada competiției, studenții lucrează cu 10 mentori deputați, vreme de trei zile, la București.

Anul trecut, competiția a fost premiată cu Aspen Social Action Prize, un premiu acordat acțiunilor cu impact semnificativ în societate.

Mai multe detalii